12. Co bym chciała przeczytać..., czyli zapowiedzi książkowe na najbliższe miesiące

Miałam napisać czytelnicze podsumowanie mojego urlopu i w ogóle sierpnia, ale tak sobie dzisiaj przeglądałam strony internetowe różnych wydawnictw i postanowiłam podzielić się tym, co mnie zainteresowało z zapowiedzi wydawniczych. Są to książki, które mnie zaciekawiły swoim opisem, albo których autorów już znam. To mój subiektywny wybór 6 interesujących książkowych nowości, rzeczy, które prawdopodobnie przeczytam...

1.Tytuł: "Rzeźnicy i lekarze" 
Autor: Lindsey Fitzharris
Wydawca: Znak literanova
Data premiery: 3.09.2018 r.

Opis: 
Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie. XIX-wieczni chirurdzy, często niewykształceni, nawet niepiśmienni, kroili swoich pacjentów, nie myśląc o odkażaniu narzędzi. Amputacja była ich ulubioną metodą kuracji, a gangrena nie była niczym niepokojącym. Pacjentów często trzeba było gonić po sali i wiązać, by poddali się „leczeniu”.
Dopiero Joseph Lister odkrył, że infekcje powodują zarazki, które można pokonać środkami antyseptycznymi. Był za swoje teorie wyśmiewany, ale ostatecznie to jemu nauka przyznała rację. Poznajcie niewiarygodne realia, w jakich leczeni byli pacjenci, i dramatyczną walkę Listera o to, by zmienić rzeźników w lekarzy.
Źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,117922,Makabryczny-swiat-medycyny-i-rewolucja-Josepha-Listera


Od dawna interesuje mnie medycyna i jej historia, więc chętnie sięgam po książki na ten temat. Na studiach chodziłam nawet na zajęcia z historii medycyny (OGUN na UW, polecam!). O tej publikacji dowiedziałam się na Instagramie i od razu wiedziałam, że chętnie ją przeczytam ;)




2. Tytuł: "Odrodzenie Joan Ashby"
Autor: Cherise Wolas
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 5.09.2018 r.

Opis:
"Postrzegałam wyniszczającą naturę miłości, jako zagrożenie dla poważnych kobiet. Ale fantastyczny mężczyzna, którego poślubiłam, wierzy podobnie jak ja, że praca jest najważniejsza i absolutnie żadnych dzieci – teraz miłość wydaje mi się czymś cudownym". Te słowa mogłaby powiedzieć do entuzjastycznie nastawionej publiczności Joan Ashby, genialna pisarka dużego kalibru, której mroczne i jedyne w swoim rodzaju opowiadania są sensacją w literackim świecie.
Kiedy Joan przekonuje się, że zaszła w ciążę, jest oszołomiona radością Martina, jego natychmiastowym zerwaniem ich umowy. Podejmuje wtedy brzemienną w skutki decyzję bez oglądania się na siebie, by stworzyć rodzinę, której tak naprawdę nie chciała. Wychowanie dwóch wcześnie rozwiniętych synów staje się dla niej wyzwaniem i miną dziesięciolecia zanim ukończy swoją mistrzowską powieść. Gdy jest gotowa ponownie stanąć w świetle reflektorów, wrócić do życia, które porzuciła dla miłości, zdrada na miarę szekspirowskiej tragedii zmusza ją do podważenia wyborów, jakich dokonała w życiu.
Źródło: https://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/odrodzenie_joan_ashby,p100366106

Ta książka to debiut literacki pani Cherise Wolas. Jest ona reklamowana jako historia o poświęceniu i macierzyństwie, obciążeniu talentem i oczekiwaniami. Jej opis mnie zaintrygował, więc chyba dam jej szansę, ciekawa jestem w jaki sposób autorka opowie o tej tematyce...


3. Tytuł: "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze"
Autor: Tessa Capponi-Borawska, Agnieszka Drotkiewicz
Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 5.09.2018 r.

Opis:
„Smak kwiatów pomarańczy to książka, w której patrzymy na świat przez pryzmat kuchni – jej związków ze sztuką, historią, muzyką i architekturą. To kolekcja pięknych kulinarnych wspomnień (chrupiące karczochy we Florencji, tuńczykowe ragù z Palermo, cukierki o smaku kwiatów pomarańczy w Rzymie) oraz ich powiązań ze sztuką (La Brioche Chardina, wiersz Pasoliniego przywołujący wspomnienie zapachu jaśminu i gorącej zupy). Co można zjeść, przemierzając rzymskie uliczki w blasku wschodzącego słońca? Jakie danie przypomina Wariacje Goldbergowskie? Jak przez lata zmieniała się rola kobiety w kuchni? W jaki sposób jedzenie wpłynęło na zjednoczenie Włoch? A jak przeobrażenia ostatnich dwudziestu pięciu lat w Polsce wpłynęły na polską kuchnię? Z czego robić chleb, kiedy nie ma mąki? Rozmawiamy o tym, co nas zachwyca, bawi i głęboko porusza. O tym, co jest w jedzeniu – więc także i w życiu – najważniejsze.”
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/smak-kwiatow-pomaranczy


A tu książka o kuchni i kulturze, czyli poruszająca tematykę mi bardzo bliską. Lubię bowiem gotować, kocham czytać, interesuje mnie kuchnia jako dziedzictwo kulturowe. Trafiłam na tę książkę przypadkiem, nie znam bowiem tego wydawnictwa, ani autorek... Jej opis wydaje się być atrakcyjny i apetyczny, a i przykuwająca wzrok okładka zachęca do przeczytania ;).



4. Tytuł: "Modlitwa do morza"
Autor: Khaled Hosseini
Wydawca: Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 19.09.2010 r.


Opis:
Historia zainspirowana dramatem trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zginął w wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Opowieść jest hołdem złożonym chłopcu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. Hosseini zwraca uwagę na przerażający los uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Syrii. Książka ma formę monologu ojca, który w liście do syna opowiada o dwóch światach – pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna. Hosseini zdecydował się przekazać honorarium ze sprzedaży książki na rzecz swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, ratującej życie uchodźców.
Źródło: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1794,4147,modlitwa-do-morza.html


Khaleda Hosseini chyba nie muszę nikomu przedstawiać, znany jest chociażby z książki "Chłopiec z latawcem". Bardzo lubię jego powieści, zawsze są wstrząsające i pobudzają do refleksji. Ta książka, jak widać, też się na taką zapowiada. Jej tematyka jest bardzo na czasie i opowiada o tym, co widzimy na co dzień w telewizji i w internecie... A i kupując tę książkę wspomagamy ważny cel...




5. Tytuł: "Fashionistki zrzucają czadory. Moje odkrywanie Iranu"
Autor: Aleksandra Chrobak
Wydawca: Znak literanova
Data premiery: 15.10.2018 r.


Opis:


W Iranie Aleksandrze Chrobak udaje się dotrzeć tam, gdzie turysta nie ma wstępu. Odwiedza zamknięte dla innowierców sanktuaria szyickich imamów, w których Iranki najpierw się modlą, a później ustawiają do selfie przy grobie świętych męczenników. Podziwia zawodowe płaczki w czasie uroczystości żałobnych, tańczy na weselu i szuka ostatnich świątyń ognia. Zaprzyjaźnia się także z irańskimi kobietami: matronami z hammamu, koczowniczkami w kolorowych sukniach i fashionistkami, które zapraszają ją do swojego świata.
Okazuje się, że na ulicach Iranki nie noszą już grzecznie czadorów. Zamieniły je na dizajnerskie kreacje, a ich rozjaśniane na blond włosy coraz śmielej wychodzą spod chust. Moda jest tutaj narzędziem sprzeciwu wobec dyktatury religijnej i symbolem upragnionej wolności.
Źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,121030,Fashionistki-zrzucaja-czadory-Moje-odkrywanie-Ira

Zawsze interesowało mnie życie w krajach arabskich, a szczególnie sytuacja kobiet. Czytałam różne powieści, które poruszały ten temat, ale także publikacje podróżnicze. Nie znam poprzedniej książki tej autorki ("Beduinki na Instagramie"), ale tę mam zamiar przeczytać, gdyż zapowiada się całkiem ciekawa opowieść o życiu Iranek.




6. Tytuł: "Florence Grace"
Autor: Tracy Rees
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 14.11.2018 r.

Opis:
Florence Buckley jest sierotą i mieszka w Kornwalii, tajemniczej krainie wichur i wrzosowisk. Mimo trudnych warunków jest zadowolona ze swojego losu. 
Kiedy Florrie kończy piętnaście lat, poznaje sekret, który wywraca jej świat do góry nogami. Okazuje się, że jest spokrewniona z bogatą rodziną Graceʼów należącą do londyńskiej śmietanki towarzyskiej. Z dnia na dzień przenosi się ze wsi do stolicy, z biedy do luksusu.Czy jednak nowe życie spodoba się dziewczynie z wrzosowisk? Czy oderwana od wszystkiego, co ją ukształtowało, nauczy się zasad rządzących nowym, dziwnym światem? Czy oprze się pokusom? A może pozwoli porwać namiętności do tajemniczego i mrocznego Turlingtona Graceʼa?
Źródło: https://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/florence_grace,p600218251

Ta książka zainteresowała mnie, ponieważ jej akcja dzieje się w Kornwalii, a ja ostatnio zauroczyłam się tą częścią Anglii za sprawą mojej nowej ulubionej serii (wiem, znów męczę Poldarkiem ;)). Nie znam autorki, ale lubię literaturę obyczajową i romanse historyczne, a ta powieść się zapowiada właśnie na te gatunki. Okładka też wygląda całkiem sympatycznie i zachęcająco, więc nic tylko sięgać!



Już jestem po urlopie i co za tym idzie, pracuję ciężko ;). Mam też mniej czasu na czytanie, ale staram się w każdej wolnej chwili sięgać po książkę. Właśnie kończę "Puchar miłości" Winstona Grahama (tak, tak, to 10 tom serii o Poldarkach...), w międzyczasie też podczytuję "Star Wars. Więzy krwi" Claudii Gray. Jestem więc, mimo wszystko, bardzo zaczytana...

Jutro już zaczyna się wrzesień, w poniedziałek dzieci i młodzież radośnie, lub mniej radośnie udadzą się do szkoły. Jak się cieszę, że mam to już za sobą... Niemniej, wszystkim uczniom życzę udanego roku szkolnego, a wszystkim rodzicom jak najmniej zmartwień związanych z edukacją dzieci ;).

Komentarze

  1. Ciekawe tytuły dla siebie wybrałaś moja droga. Ja tym razem, czekam na inne nowości książkowe. 😊
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No cóż, każdy ma inny gust czytelniczy, dobrze, że rynek książki jest taki szeroki ;)

      Usuń
  2. Tyle nowości wychodzi. Szkoda, że mam tak mało czasu na czytanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, tak wiele książek czeka na przeczytanie...

      Usuń
  3. Sporo tych książek :* Ja narazie mam w planach przeczytać trzy:*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ogólnie mam większe plany, ale te wyżej wymienione to akurat niedługo wychodzą ;)

      Usuń
  4. Sporo nowości wychodzi a czasu na czytanie nie przybywa :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety... Przydałoby się kilka godzin więcej każdej doby na czytanie książek ;)

      Usuń
    2. I coraz lepszego wzroku :)

      Usuń
  5. "Florence Grace" brzmi interesująco :)

    OdpowiedzUsuń
  6. "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze" ma niesamowitą okładkę, ale sama treść raczej do mnie nie przemawia. Bardzo zaś jestem zainteresowana powieścią "Florence Grace". To jest coś, co może trafić w mój gust.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, ta okładka jest świetna, ale rozumiem, że nie jesteś zainteresowana samą książką ;).

      Usuń
  7. Raczej nic dla mnie. Ja najbardziej czekam na "Zostawiłeś mi tylko przeszłość” Silvery, "Obserwuje cię” (nie pamiętam autorki), "Okrutnego księcia" Black i kilka innych. W każdym razie we wrześniu sporo ciekawych premier. Każdy znajdzie coś dla siebie :)
    Pozdrawiam!
    houseofreaders.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że rynek wydawniczy jest taki szeroki ;)

      Usuń
  8. Wszystkie książki wydają się bardzo interesujące :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Książkę "Rzeźnicy i lekarze" z pewnością przeczytam, ponieważ realia XIX zawsze są dla mnie szokujące i myślę, że warto wiedzieć jak w tych czasach było i doceniać jak mamy teraz. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, zgadzam się z Tobą w zupełności! ;)

      Usuń
  10. Nie widzę dla siebie niczego ciekawego, ale może to i lepiej bo więcej czasu na inne pozycje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, teraz na rynku jest tyle różnorodnych książek, że każdy może wybrać coś dla siebie ;)

      Usuń
  11. Powiem szczerze, że o żadnej z tych książek nie słyszałam, a chciałabym przeczytać wszystkie :D Zobaczymy, co z tego wyjdzie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może się uda, o ile nie wyjdą jakieś inne książki, ciekawsze, lepsze i w ogóle ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz i każdy głos w dyskusji.