20. Zapowiedzi wydawnicze na późną jesień ;)

Przed nami najbardziej zaczytany czas - listopad. Okres, kiedy jest szaro, buro i ponuro, pada deszcz, albo nawet śnieg i jest zbyt zimno, żeby cały dzień przebywać na zewnątrz. To czas, kiedy nam najbardziej brakuje słońca, a co za tym idzie, jest nam smutno, a nawet pojawiają się depresyjne rozmyślania. Na takie momenty najlepsza jest książka i dziś chciałabym napisać o kilku ciekawych zapowiedziach wydawniczych na listopad. Wybrałam pozycje, które mnie w jakiś sposób zainteresowały i które chciałabym przeczytać.


1. "Zemsta i przebaczenie" Eric-Emmanuel Schmitt - pan Schmitt to jeden z autorów do których twórczości nie trzeba mnie zachęcać. Jeśli znacie jego książki, to zapewne sami będziecie chcieli przeczytać "Zemstę...", jeśli zaś nie znacie, to zachęcam to poznania, bo warto ;).
premiera: 12.11.2018 r.
wydawca: Znak literaova
opis:

Czy przebaczenie może okazać się najbardziej wyrafinowaną zemstą?
Bliźniaczki Barbarin, Lily i Moïsette, łączy nierozerwalna, ale i trudna więź. Choć wyglądają identycznie, jedna z nich od najmłodszych lat budzi powszechną sympatię, a druga tylko niepokój. Jedna idzie lekko przez życie i spogląda na świat z radością, a drugą trawi nieokiełznana żądza destrukcji i zemsty. Jedna zawsze wybacza drugiej… 
Eric-Emmanuel Schmitt z niezrównaną wnikliwością diagnozuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. W swojej najnowszej książce opowiada poruszające historie zwykłych ludzi, którzy w przełomowych momentach życia stanęli przed dylematem – czy warto wybaczyć? Dokąd prowadzi zemsta, a dokąd przebaczenie? Czy z zapomnianych win może narodzić się jeszcze większe zło? 
Wynik walki między sumieniem a instynktownym pragnieniem odwetu nie zawsze jest oczywisty.


************

2. "Iskra światła" Jodi Picoult - lubię twórczość tej autorki za ciekawe historie i odwagę w poruszaniu trudnych tematów. Najnowsza jej książka też się zapowiada interesująco...
premiera: 13.11.2018 r.
wydawca: Prószyński i Ska
opis:
W ten ciepły, jesienny poranek nic nie zapowiadało tragedii. W klinice dla kobiet, oferującej pomoc wszystkim potrzebującym, praca wre jak każdego innego dnia. Gdy do środka wpada zdesperowany mężczyzna, otwiera ogień i bierze zakładników, dochodzi do tragedii.
Na miejsce przybywa Hugh McElroy, policyjny negocjator. Zabezpiecza teren i przygotowuje się do rozmowy ze sprawcą. Wystarczy jednak krótki esemes, by ziemia usunęła mu się spod nóg. Wśród zakładników jest Wren, jego piętnastoletnia córka, która przyjechała tu bez jego wiedzy i w sobie tylko znanym celu.
Na szczęście Wren w tej trudnej sytuacji otaczają wspaniali ludzie. Pielęgniarka, która mimo paraliżującego strachu ratuje życie ciężko rannej kobiecie. Lekarz, który wykonuje swoją pracę w imię wiary. Młoda kobieta, która przyjechała usunąć ciążę. A nawet obrończyni życia udająca pacjentkę, która podstępem weszła do ośrodka. Im wszystkim zagraża niezrównoważony osobnik, który mści się za swoje krzywdy.
Odważna, wciągająca powieść, w której akcja toczy się niejako "do tyłu" - autorka stopniowo odsłania przed czytelnikami powody oraz pobudki, które owego feralnego dnia sprowadziły bohaterów w to samo miejsce.

**************

3. "Pogięta szpada" Winston Graham -  książka, na którą baaaardzo czekam, to już jedenasty, a więc przedostatni tom sagi o rodzinie Poldarków...
premiera: 14.11.2018 r.
wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca

opis: 
Kornwalia, 1815 
Pewnego dnia Demelza widzi jeźdźca zdążającego w dół doliny i przeczuwa, że to zły znak. Wkrótce coś zakłóci szczęśliwe życie rodzinne, które z takim trudem osiągnęła. Ross nie ma wyboru – musi stawić się na wezwanie, a następnie wraz z całą rodziną wyjechać do Paryża, by stamtąd raportować o nastrojach panujących w armii francuskiej. Pobyt w Paryżu zaczyna się od porywającej serii balów i przyjęć. Jednak powrót Napoleona przyniesie Poldarkom głównie rozstania, niepewność i lęk. Demelzę stale prześladuje mroczna tajemnica, którą nie może podzielić się nawet z Rossem. 

***************

4. "Nie powiem" Clare Empson - w tej książce zaciekawiła mnie okładka, ale też opis, który sugeruje, że można się spodziewać mrocznej, tajemniczej historii miłosnej...

data premiery: 14.11.2018 r. 
wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca 
opis: 

Pewnego dnia Catherine straciła zdolność mówienia. Przeżyła tak głęboką traumę, że nie jest w stanie przemówić – nawet do męża, dzieci i przyjaciół. Lekarze twierdzą, że jedynym sposobem, by odzyskała mowę, jest przeanalizowanie przez nią przeszłości. Catherine musi więc zacząć od początku – od niego. Od Luciana. Miłości swojego życia.
Poznała go na pierwszym roku studiów. Wciągnął ją do elitarnego kręgu swoich przyjaciół, których cały świat kręcił się wokół imprez i wielkich pieniędzy. Tworzyli idealną parę. Aż do tej strasznej nocy, gdy wszystko się rozpadło…
Mimo upływu lat Catherine i Lucian nie są w stanie zapomnieć o sobie i o tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Kiedy odkryją całą prawdę, ich życie znów stanie pod znakiem zapytania. Czy mają szansę znów być razem, czy również i tym razem konsekwencje mogą okazać się tragiczne?

**************


5. "Islandia" Piotr Milewski - a tu coś dla osób, którym jeszcze jest zbyt ciepło: opowieść o chłodnej krainie ;). Mnie fascynuje ta wysepka, chciałabym ją kiedyś odwiedzić, stąd kiedy zobaczyłam książkę na jej temat, to stwierdziłam, że muszę to przeczytać!
premiera: 14.11.2018 r.
wydawca: Wydawnictwo Świat Książki
opis:
Siódmego czerwca 1613 roku do zatoki Nesvogur na półwyspie Snafellsnes wpływa statek handlowy z Bremy. Na pokładzie stoi Daniel Vetter, Morawianin, członek Jednoty Braci Czeskich. Ma dwadzieścia jeden lat. Nie wiemy, jak wygląda, nie zachował się bowiem żaden jego portret. Możemy sobie wyobrazić, że na jego twarzy rysuje się zmęczenie morską podróżą, a w sercu ciekawość siłuje się ze strachem. Ćwierć wieku później, w roku 1638, w prowadzonym przez Vettera warsztacie typograficznym w Lesznie, ukazuje się książka pod tytułem Islandia albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji. Wieść o pierwszym opisie wyspy wydanym w języku polskim roznosi się lotem błyskawicy po Europie.

Wydany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej reprint dzieła Daniela Vettera wpadł mi w ręce, gdy szukałem inspiracji do podróży. Przeczytałem Islandię.. . w jeden wieczór. Przerzucając ostatnią stronę, wiedziałem, że opisuje ona dokładnie miejsce, które chcę odwiedzić. 
Zapakowałem książkę Morawianina do plecaka i pojechałem na Islandię. 

*****************

6. "Tezeida. Opowieść mitologiczna" Stanisław Stabryła - lubię historie na podstawie mitów i różne wariacje z nimi związane, podobała mi się "Kirke", myślę więc, że i ta książka może być w moim guście... 
premiera: 14.11.2018 r.
wydawca: Wydawnictwo Świat Książki
opis:
Śmierć, namiętność, władza! Barwna opowieść o życiu herosa wszech czasów.
Heros ateński, pogromca Minotaura, kochanek królowej Amazonek, porywacz dwunastoletniej Heleny Trojańskiej. Życiowe zakręty Tezeusza zadziwiały i fascynowały nie tylko innych greckich herosów, ale nawet bogów z Olimpu.
Postać, która przez wieki intrygowała największych pisarzy i poetów, powraca do nas w krwawej i pełnej namiętności powieści profesora Stanisława Stabryły, autora m.in. bestsellerowej "Mitologii dla dorosłych" oraz fascynującej "Klątwy Pelopidów".
Daj się porwać tej erudycyjnej opowieści o kulisach walki o władzę, kobiety, bogactwo i sławę. Dzięki sięgnięciu po oryginalne greckie źródła (m.in. biografię Tezeusza pióra Plutarcha, mitograficzne dzieło Apollodora, pracę Pauzaniasza, a także tragedie Eurypidesa) autorowi udało się mistrzowsko odtworzyć realia antycznego świata.

***************



7. "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu" Karolina Żebrowska - ciekawa pozycja dla fanek mody i historii. Pani Żebrowska jest też autorką filmiku na youtube pt. "100 Years of Beauty – Poland", który mnie zauroczył, więc chętnie poznam wersję książkową ;).
premiera: 26.11.2018 r.
wydawca: Znak Horyzont
opis:
Odważne pomysły, śmiałe kreacje i przełamywanie tabu przez miliony kobiet. Ostatnie sto lat to prawdziwa modowa rewolucja. Nigdy wcześniej damski strój nie zmieniał się tak szybko. I tak efektownie.
Dla słynących z urody Polek XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i o własne prawa. Wydawałoby się, że nie było wtedy czasu na zajmowanie się modą. Ale to właśnie ona dodawała im odwagi i pozwalała poczuć się pięknie. Wyczucie stylu i wyobraźnia stały się ich wizytówką.
Dziś mamy coś, czego naszym prababkom często brakowało. Ogromny wybór. To właśnie on czyni współczesną modę tak fascynującą. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok.


*****************

Mam nadzieję, że i Wam wpadło coś w oko z tego mojego wyboru zapowiedzi ;). A może czekacie na inną, ciekawą książkę, o której nie wspomniałam?

Komentarze

  1. Nowa książka Picoult mnie bardzo interesuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie również, najbardziej ciekawi drugi tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Listopad faktycznie bury i ponury i zawsze przygnębiający. Dlatego i ja zamierzam urozmaicić go sobie różnymi nowościami. Okładka "Tezeida. Opowieść mitologiczna" od razu skojarzyła mi się z Kirke. Czyżby grafik wzorował się pomysłem wydawnictwa Albatros?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi tak samo. Ciekawe jak będzie z treścią "Tezeidy" :)

      Usuń
    2. Też tak podejrzewam, widać inspirację "Kirke" ;). Zobaczcie też na napis na okładce...

      Usuń
    3. Ciekawe... Dowiemy się niebawem ;)

      Usuń
  4. Ciekawe propozycję. Myślę, że coś sobie wybiorę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja osobiście czekam na książkę George'a Martina. <3 Mam nadzieję, że przyjdzie do mnie w okolicy tego 20 listopada. A w międzyczasie i tak mam co czytać: trochę książek powoli do mnie zmierza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiadomo, stosiki się zwiększają, a nie zmniejszają ;).

      Usuń
  6. Dawno już nie czytałam książek Picoult i chętnie przeczytałabym najnowszą :)

    OdpowiedzUsuń
  7. "Zemsta i przebaczenie" Eric-Emmanuel Schmitt koniecznie. No i kolejna fajna. Kurcze, ze by tak czas mógł się rozciągnąć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tyle ciekawych książek, a tak mało czasu... ;)

      Usuń
  8. ''Iskra światła'', ''Nie powiem'' oraz ''Tezeida. Opowieść mitologiczna'' kuszą mnie najbardziej. Chętnie po nie sięgnę. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Znowu to samo... Tyle ciekawych książek a tak mało pieniążków ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Zemsta i przebaczenie oraz Nie powiem interesują mnie chyba najbardziej. Pewnie je postaram się przeczytać :)
    POCZYTAJ ZE MNĄ

    OdpowiedzUsuń
  11. Żadna jakoś bardzo mnie nie zachęciła, ale to dobrze bo nadrobię to co już mam :)

    OdpowiedzUsuń
  12. "Nie powiem" Clare Empson- wydaje się bardzo ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Najmocniej zaintrygowała mnie pierwsza propozycja :) nazwisko autora dobrze mi się kojarzy :)

    Pozdrawiam,
    Książkowa Przystań

    OdpowiedzUsuń
  14. Zrobiłam ściągę i zamówię do biblioteki po premierach, same super propozycje ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Widzę, że wiele ciekawych książek się pojawi... tylko kiedy na nie wszystkie znaleźć czas?! a "oni" ciągle piszą nowe i nowe:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz i każdy głos w dyskusji.